SME

Ranný brífing: Takto zle na tom Hlas ešte nebol, ani Ficovi odvádzanie pozornosti nejde

Prečítajte alebo vypočujte si najdôležitejšie správy.

Predseda Hlasu Matúš Šutaj Eštok.Predseda Hlasu Matúš Šutaj Eštok. (Zdroj: SITA)

Niekdajší líder preferencií a neskôr jedna z troch strán s dvojciferným podielom voličov na tom tak zle ešte nebola. Rok potom, ako vedenie Hlasu prevzal od Petra Pellegriniho Matúš Šutaj Eštok, by stranu volilo najmenej voličov v jej histórii.

Chlebové témy vynecháva. Robert Fico sa snaží lákať voličov na zástupné problémy, tento rok ich vymyslel aspoň dvanásť, hoci takmer všetky majú na životnú úroveň ľudí nulový dosah. Preferencie Smeru však nerastú.

Načítavam... Takto zle na tom Hlas ešte nebol, ani Ficovi odvádzanie pozornosti nejde
Počúvajte v aplikácii SME alebo cez Apple, Spotify a RSS. Iné podcasty SME.

V dnešnom vydaní sa dočítate:

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Pellegrini nechcel Hlas na jedno použitie. Šutaj Eštok k tomu stranu vedie

Dodnes nikto verejne nevysvetlil, prečo sa spomedzi toľkých skúsených kádrov Hlasu ako Richard Raši, Denisa Saková, Erik Tomáš alebo aj Tomáš Drucker stal napokon pred rokom 1. júna nástupcom Petra Pellegriniho na čele strany práve ten najmladší a najmenej skúsený.

SkryťVypnúť reklamu

Aj sám Matúš Šutaj Eštok, známy svojou agresívnou sebavedomou komunikáciou, dával v prvom vystúpení ako predseda strany najavo, že pred ničím podobným ešte nestál. „Prevziať stranu po Petrovi Pellegrinim je najväčšia pracovná výzva v mojom živote," povedal.

Žiadnu inú stranu predtým voliči nevolili výhradne kvôli predsedovi tak ako Hlas kvôli Pellegrinimu. Preferencie strany už vtedy klesali, voliči si boli vedomí jeho odchodu na post hlavy štátu. Hlasu v koalícii popri Smere hrozil scenár, že príde o identitu a voliči si potom radšej vyberú originál v podobe strany Roberta Fica než Hlas ako kópiu. Prispieval k tomu aj fakt, že Šutaj Eštok bol známy tvrdším vyjadrovacím štýlom, blízkym skôr Smeru než Hlasu.

Predpoklady, o ktorých denník SME písal už pred rokom, sa naplnili. To, čo známe nebolo, boli politické schopnosti samotného Šutaja Eštoka. Tie pozíciu strany medzi voličmi ešte zhoršili. Rok potom, ako vedenie Hlasu od Pellegriniho prevzal Šutaj Eštok, by stranu volilo najmenej voličov v jej histórii. Podľa priemeru doteraz zverejnených májových prieskumov (NMS, Ipsos) by Hlas volilo 8,7 percenta voličov. Za rok tak strana prišla o 38 percent svojich voličov.

SkryťVypnúť reklamu
  • O čom sa Pellegrinimu ani nesnívalo: Dnes už Hlas iba poskytuje infúziu Robertovi Ficovi a jeho politike na štyri svetové strany. Tvária sa, že sú lepšia verzia Smeru, ale problémom je, že ich ambícia neprekročila snahu byť verziou Ficovho Smeru. Lebo tam už neexistuje dobrá verzia. Nie je nič, čo by bolo hodné záchrany, píše šéfredaktorka Beata Balogová.
  • Hlas na jedno použitie: Ako jediná strana mohli byť súčasťou dvoch koalícií, vďaka čomu si vymohli nadproporčný počet miest vo vláde a vydupali svoje fantazmagorické trináste dôchodky. Lenže tým sa ich politika vyčerpala, stali sa apendixom Smeru a dnes už na ňu nemajú silu, ani keby chceli, píše Peter Tkačenko.

Dvanásť zástupných problémov Roberta Fica. Smer mal na nich rásť, nedarí sa

Neuplynul ešte ani piaty mesiac roku a premiér Robert Fico si našiel už dvanásť údajných problémov, na ktoré upozorňuje, hoci takmer všetky majú na životnú úroveň ľudí nulový dosah.

SkryťVypnúť reklamu

Od začiatku roka sa premiér takto snaží voličov oslovovať „ústavnou hrádzou proti progresivizmu“ s cieľom dostať do ústavy, že Slovensko uznáva len dve pohlavia - muža a ženu, či otvoreným listom televíziám, aby nedeľné politické relácie presunuli na iný deň, lebo vraj prispievajú k šíreniu nenávisti a agresie.

Najnovšie odmieta podporiť medzinárodnú pandemickú zmluvu s tvrdením, že krajinám hrozí diktát v podobe nákupu predpísaných vakcín či povinného očkovania.

Slovensko pritom čelí vážnym ekonomickým problémom v podobe vysokého dlhu, pre ktorý bude musieť vláda po prvom konsolidačnom balíčku a zvyšovaní daní pripraviť ďalšie šetriace opatrenia, na ktorých chce získať 1,7 miliardy eur. Krajina sa musí vyrovnať so starnutím populácie aj s malým záujmom nových investorov, ktorí by boli zdrojom ekonomického rastu.

SkryťVypnúť reklamu

Napriek snahe mobilizovať voličov sa v polovici vládnutia Ficovi nedarí vrátiť Smer v preferenciách na pozície z parlamentných volieb v septembri 2023. Popularita Smeru sa v meraniach agentúr s výnimkou januára a februára už dlhšie pohybuje okolo dvadsiatich percent, čo je v tomto volebnom období jeho minimum.

V krátkosti z domova:

  • Laťákovi sa vyhrážajú zabitím: Premiér Robert Fico, Tibor Gašpar a ďalší smeráci s veľkým vplyvom na názory ľudí zneužili svoje postavenie a z neznámeho človeka Petra Laťáka z Oravy spravili zo dňa na deň terč. To, čomu teraz čelí, vrátane vyhrážok smrťou, je podľa neho mementom, že súčasná vládna moc sa neštíti zničiť život obyčajnému človeku, ak poslúži na jej zachovanie.
  • Tresty za zabitie muža, podozrivého z krádeže: Osem rokov väzenia pre staršieho z policajtov, ktorý začal útok taktickými rukavicami. A necelé tri roky podmienečne pre druhého, ktorý bitke nebránil a potom sa pridal. Také tresty vymeral košický mestský súd v prípade, keď dvojica v Kauflande v košickej mestskej časti Nad jazerom napadla 48-ročného Ľubomíra, ktorý kradol alkohol a ktorý na následky bitky zomrel.
  • Vincze končí v Markíze: Televíziu Markíza opúšťa ďalšia výrazná tvár. Koniec ohlásil moderátor Televíznych novín Viktor Vincze, ktorý je aj predsedom spravodajských odborov Markízy. V stredu večer odmoderoval svoje posledné vysielanie Televíznych novín. Vinczeho chcelo vedenie presunúť do online projektu, on však uviedol, že ponuka je koncipovaná tak, aby ju nemohol prijať.
  • Zrušili obvinenie Budajovi: Krajská prokuratúra v Bratislave zrušila z formálno-právnych dôvodov obvinenie voči bývalému ministrovi životného prostredia Jánovi Budajovi. Prokurátorka zároveň vyšetrovateľovi uložila, aby opätovne vzniesol obvinenie, avšak zákonným spôsobom.

Čína chce vytlačiť švédsky Gripen z vyhratého tendra. Ponúka stíhačku, ktorá je hitom sociálnych sietí

Pre švédsky koncern Saab mal byť máj mesiacom, keď si jeho tím užije výsledky práce na niekoľkoročnom tendri pre kolumbijské letectvo. To si v apríli za svoju budúcu oporu vybralo stroje JAS-39 Gripen E, ktorých staršiu verziu používa aj česká armáda.

SkryťVypnúť reklamu

Podpis zmluvy sa čakal do konca roka, možno už na júnovej airshow F-Air Colombia v Bogote. Kolumbijské letectvo sa zatiaľ opiera o 22 izraelských stíhačiek IAI Kfir, ktoré sú modifikáciou francúzskych lietadiel Mirage.

Pôvodne si Kolumbia v roku 2022 vybrala ako dodávateľa francúzsky Dassault Aviation, ktorý mal za viac ako tri miliardy dolárov dodať 16 stíhačiek Rafale. K podpisu zmluvy však nedošlo. Potom sa do hry vrátil Gripen a porazil americký Lockheed Martin, ktorý ponúkal stíhačky F-16.

Pri májovej návšteve Pekingu však dostal kolumbijský prezident Gustavo Petro ponuku na dodanie 24 strojov J-10C. Viacúčelové stroje sú momentálne globálnou hviezdou sociálnych sietí. Prisudzuje sa im totiž prvý zostrel modernej francúzskej stíhačky Rafale - v indických službách - pri nedávnom leteckom konflikte medzi Indiou a Pakistanom.

SkryťVypnúť reklamu

V krátkosti z Ukrajiny:

  • Trump dáva od vojny ruky preč: Donald Trump ešte predtým, ako sa stal americkým prezidentom, povedal, že vojnu na Ukrajine by ukončil do 24 hodín. Teraz však dáva od konfliktu ruky preč. Európski lídri si myslia, že to znamená aj odklon od sankcií proti Rusku, ku ktorým sa mali s Európskou úniou pripojiť.
  • Rokovania deleguje na pápeža: Lev XIV. nie je pápežom ešte ani dva týždne, ale Trump naňho už presúva sprostredkovanie mierových rokovaní medzi Ukrajinou a Ruskom. Ponuka pre pápežský úrad prichádza v čase, keď sa zdá, že Trumpova administratíva postupne opúšťa post mediátora v konflikte.
  • Zastrelili Janukovyčovho exporadcu: Neznámi útočníci pred školou v Madride zastrelili bývalého poradcu ukrajinského exprezidenta Viktora Janukovyča Andrija Portnova. Ten na Ukrajine čelil vyšetrovaniu pre vlastizradu kvôli údajnému zapojeniu do ruského obsadenia polostrova Krym v roku 2014.
  • Zásah výcvikového strediska: Ruský útok na ukrajinské vojenské cvičisko zabil šesť ľudí a najmenej desať zranil, oznámila ukrajinská národná garda. Ruské ministerstvo obrany uviedlo, že na miesto zaútočilo balistickou raketou. Veliteľa zasiahnutej jednotky suspendovali a bolo začaté interné vyšetrovanie.
  • Zásah vojenského závodu: Ukrajinské drony zasiahli ruský závod v Oriolskej oblasti, ktorý vyrába súčiastky pre bojové lietadlá Suchoj a rakety Iskander a Kinžal. Výbuchy hlásili aj v ruskej Tulskej a Riazanskej oblasti. Ruské letiská Jaroslavľ, Kostroma a Kaluga dočasne obmedzili lety.

Zo zahraničných webov:


Kauza falošných penziónov: Zmapovali sme sieť dotácií okolo obžalovaného Bödöra

Nadácia Zastavme korupciu našla päť agrodotácií pre penziónové projekty, ktoré vedú k Norbertovi Bödörovi. Jedna sa spája s človekom, za ktorého pôsobenia vyhrávala Bödörova firma Bonul verejné zákazky v štátnych rezervách a dopravnom podniku. V ďalšom sa objavuje architekt, od ktorého nedávno Bödörova žena odkúpila luxusnú vilu v Nitrianskych Hrnčiarovciach.

SkryťVypnúť reklamu

No a tri dotácie sú prepojené na Bödörovho známeho Róberta Ďuricu, ktorý sa v minulosti zviditeľnil nadštandardnými agrodotáciami v kauze Babindol. Neznámym menom v oblasti agropodpôr nie je ani samotný Bödör. Je obžalovaný v kauze Dobytkár, ktorá opisuje vyše 90 prípadov zmanipulovaných agrodotácií počas rokov 2013 až 2018. Bödör cez svoje firmy sám čerpal agrodotácie.

Nadácia sa bližšie pozrela aj na projekt Cabin House Čičmany. Za dve noci pre dvoch dospelých si pýta 900 eur. Ovláda ho Milan Baláž, ktorý sa zviditeľnil vlastníctvom chátrajúceho kúpeľného domu Machnáč v Trenčianskych Tepliciach. V minulosti sa s touto nehnuteľnosťou spájal Bödör a Zoroslav Kollár.

Nami opísané projekty nemusia byť automaticky problémové. Ale ukazujú sieť vzájomne prepojených ľudí a firiem, ktoré sa dostali k dotáciám na podporu turistického ruchu.

SkryťVypnúť reklamu

V krátkosti z ekonomiky:

  • Výstavba rýchlonabíjačiek: Slovákov od batériových elektromobilov odrádza okrem vyššej ceny aj nízky počet verejných rýchlonabíjačiek, a to najmä s výkonom viac ako 300 kW. Zmenu by mohol priniesť tender štátnej spoločnosti MH Invest na výstavbu 25 nabíjacích parkov s 251 nabíjačkami za 117,2 milióna eur.
  • Najväčší dlžníci okresu Čadca: V každom okrese Slovenska existujú špekulanti, ktorí sa snažia nájsť medzery v systéme a zbohatnúť, kde sa dá, bez ohľadu na zábrany. Ich „podnikateľský“ model sa navonok prejavuje tak, že po prudkom raste nasleduje rovnako prudký pád. Avšak na úkor daňových poplatníkov. Takýchto podnikateľov nájdeme aj v okrese Čadca.
  • Odmeny pre štátnych zamestnancov: Jednorazovú odmenu 800 eur pre zamestnancov, ktorí spadajú pod zákon o odmeňovaní niektorých zamestnancov pri výkone práce vo verejnom záujme, vyplatí štát z prostriedkov Všeobecnej pokladničnej správy. Vyplýva to materiálu, ktorý schválila vláda.

Žilinské eso mieri do slávnej ligy, kde Slovákov berú iba zriedka

Zo slovenských futbalistov vo francúzskej lige najviac oslnil Ľubomír Moravčík, ktorý bol vo svojej ére považovaný za najlepšieho legionára. V Saint-Etienne odohral šesť sezón, ďalšie dve v Bastii. Dostal sa na titulnú stránku magazínu France Football, aj slávny Zinedine Zidane priznal, že ho inšpiroval.

SkryťVypnúť reklamu

Brankár Alexander Vencel získal pred štvrťstoročím Zlatú hviezdu pre najlepšieho brankára francúzskej ligy v drese Racing Štrasburg. Róbert Vittek strelil deväť gólov vo farbách OSC Lille. Súčasný kapitán reprezentácie Milan Škriniar si v tomto ročníku pripísal v drese Paríža Saint Germain už druhý titul, aj keď od januára hosťuje vo Fenerbahce Istanbul.

Po páde socializmu si francúzsku Ligue 1 vyskúšalo jedenásť Slovákov, väčšina z nich v deväťdesiatych rokoch minulého storočia, keď sa otvorili hranice. Prestup z našej ligy do klubu jednej z najlepších súťaží sveta je stále skôr zriedkavosťou. A dupľovane to platí o transfere do francúzskej ligy. O to je to vzácnejšie.

Zo Žiliny do Toulouse FC teraz mieri Mário Sauer. Podľa špecializovaného portálu Transfermarkt je hodnota Sauera približne 1,7 milióna eur. Žilina by mohla zinkasovať zhruba toľko a možno ešte o čosi viac. Slovenský klub by mal mať podiel aj z prípadného ďalšieho predaja.

SkryťVypnúť reklamu

Nie je to len o kostiach. Vitamín D ovplyvňuje aj vývoj detského mozgu

Za posledné roky sa nahromadilo množstvo vedeckých dôkazov o tom, že nízka hladina vitamínu D môže súvisieť s rôznymi zdravotnými problémami.

Dôležitou témou súčasného výskumu je aj úloha vitamínu D pri ochrane zdravia matky a správnom vývoji plodu. Okrem toho, že pomáha predchádzať krivici a problémom s kosťami, čoraz viac sa ukazuje jeho význam pre duševné zdravie a správne fungovanie mozgu.

Austrálski vedci najnovšie prišli s tvrdením, že deti, ktoré sa už rodia s nízkou hladinou vitamínu D, majú vyšší predpoklad rozvinutia duševných porúch, ako sú autizmus, schizofrénia a porucha pozornosti s hyperaktivitou (ADHD).

Vyplýva to z dosiaľ najväčšej štúdie svojho druhu, ktorá analyzovala vzorky od 70-tisíc ľudí narodených v rokoch 1981 a 2005 v Dánsku. „Nemyslíme si, že vitamín D v dospelosti má niečo spoločné s týmito poruchami. Hovoríme o nízkej hladine vitamínu D počas raného vývoja mozgu,“ hovorí o zisteniach profesor John McGrath z Queenslandskej univerzity.

SkryťVypnúť reklamu

Aréna

Čo znamená schválenie pandemickej dohody v Ženeve a čo bude nasledovať? Čo znamená jej schválenie pre Slovensko? Ako bude vyzerať spolupráca krajín v praxi? A ako sme nepripravení na pandémiu? Pozrite si rozhovor Jany Krescanko Dibákovej s profesorom Jozefom Šuvadom a lekárom Tomášom Szalayom.

Podcasty SME

Karikatúra

Recept dňa

Zapekané na zelenine, paradajkách či kyslej kapuste. Vyberte si z receptov na kuracie stehná trikrát inak.

Dnes v histórii

22. mája 1939 podpísali ministri zahraničia Joachim von Ribbentrop a gróf Galeazzo Ciano v Berlíne tzv. Oceľový pakt o politickej a vojenskej aliancii medzi nacistickým Nemeckom a fašistickým Talianskom, ktorý krajiny zaväzoval k vzájomnej pomoci v prípade ich napadnutia. Pakt bol dôležitou súčasťou spojenectiev štátov Osi a predstavoval jednu z jej hlavných formálnych spojeneckých zmlúv. Hoci bol zamýšľaný na nasledujúcich desať rokov, fakticky prestal platiť v priebehu roku 1943 s odstránením talianskej fašistickej vlády.

SkryťVypnúť reklamu

Ďakujeme, že ste časť svojho rána strávili so SME. Uvidíme sa opäť zajtra.

Chcete pravidelne dostávať Ranný brífing SME e-mailom? Prihláste sa na odber jedným klikom.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Domov

Komerčné články

  1. Čo bude toto leto in?
  2. Starý? Tučný? Exot? Pod červenou strechou sa nálepky nedávajú
  3. „Dracula“ z Banskej Bystrice. K športu sa dostal z recesie
  4. Kam smerujú peniaze bohatých?
  5. Crème de la Crème štartuje už čoskoro
  6. Krmivá pre psov inak: naozaj záleží na tom, čo pes je
  7. Prémiové bankovníctvo je dnes o osobnom prístupe a inováciách
  8. Upokoj svoju poškodenú pleť: Takto jej vrátiš prirodzený vzhľad
  1. Čo bude toto leto in?
  2. Najkrajšie letné túry, cyklotrasy, jazerá a pamiatky v Rakúsku
  3. Starý? Tučný? Exot? Pod červenou strechou sa nálepky nedávajú
  4. „Dracula“ z Banskej Bystrice. K športu sa dostal z recesie
  5. V Košiciach vzniká nové digitálne epicentrum
  6. Crème de la Crème štartuje už čoskoro
  7. Kam smerujú peniaze bohatých?
  8. Prémiové bankovníctvo je dnes o osobnom prístupe a inováciách
  1. „Dracula“ z Banskej Bystrice. K športu sa dostal z recesie 8 276
  2. Krmivá pre psov inak: naozaj záleží na tom, čo pes je 7 928
  3. V Japonsku vlaky meškajú len vo filmoch. Aj jedlo má pravidlá 6 165
  4. Kam smerujú peniaze bohatých? 3 438
  5. Upokoj svoju poškodenú pleť: Takto jej vrátiš prirodzený vzhľad 3 336
  6. V Košiciach vzniká nové digitálne epicentrum 3 100
  7. Starý? Tučný? Exot? Pod červenou strechou sa nálepky nedávajú 2 696
  8. Viete správne založiť oheň? Podľa kachliara to robíte zle 2 553
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Hlavné správy zo Sme.sk

Za rok éry Šutaja Eštoka na čele Hlasu strana prišla o jedno ministerstvo.

Hlas by volilo v máji v priemere 8,7 percenta voličov. Menej ešte nemal.


30
Peter Tkačenko.

Pod vedením Matúša Šutaja Eštoka si môžu straníci hľadať nové pôsobisko.


4
Gustáv Murín

O odvolanie žiadali umelci aj prezidenta.


81
SSC Neapol čaká rozhodujúci a posledný zápas sezóny.

Slovenský mladík môže skaziť oslavy SSC i Lobotku.


5

Sportnet

SSC Neapol čaká rozhodujúci a posledný zápas sezóny.

Slovenský mladík môže skaziť oslavy SSC i Lobotku.


Česko vs. Argentína: ONLINE prenos z MS v malom futbale 2025.

Sledovali ste s nami ONLINE prenos zo zápasu MS v malom futbale 2025: Česko - Argentína.


Slovenská tenistka Rebecca Šramková.

Slovenka vyzve trápiacu sa Poľku.


TASR
Dávid Polťák sa teší z rozhodujúceho gólu.

Dávid Polťák chce raz hrať v Premier League.


SkryťZatvoriť reklamu